Футбол як провокація

Футбол як провокаціяУ часи гібридних воєн навіть футбол став інструментом політичної дії. Футбольна першість світу в Росії ще задовго до початку набула неспортивного протистояння. (Недарма лунають голоси, що навіть право на його проведення було куплене. Путін вирішив скористатися любов’ю мільйонів глядачів до гри в копаний м’яч, аби подати всьому світові вигідну картинку про нинішню Росію). Акція біля будівлі консульства Росії в Одесі з вимогою звільнити з ув’язнення кінорежисера Олега Сенцова та інших українських політв’язнів, яких утримують в російських тюрмах. Одеса, 16 червня 2018 року

Натомість після 2014 року залунали голоси про неможливість проведення світової першості в країні-агресорі. Лідери багатьох країн відмовилися їхати на чемпіонат, мотивуючи це небажанням навіть опосередковано підтримувати путінський режим, який винний в розпалюванні збройних конфліктів в Україні та Сирії, що призвели до десятків тисяч жертв.

На цьому тлі новою інформаційною бомбою вибухнуло гасло «Слава Україні!» від хорватських футболістів, що перемогли збірну Росії. ФІФА та Федерація футболу Хорватії вирішили покарати колишніх київських «динамівців» Огнєна Вукоєвича та Домаґоя Виду за патріотичний вигук і ще раз продемонстрували, що футбол – це продовження політики. Адже в самому гаслі «Слава Україні!», як і в подібному «Вів ля Франс!», нема нічого протизаконного. (Так само, як і в «Слава Росії!» чи «Слава Польщі!»). Це тільки в московському викривленому сприйнятті вигук на прославляння країни є націоналістичним. До слова, нещодавно зі здивуванням дізнався з мемуарів, що так віталися у Карпатській Україні у 1939 році – ще до початку Другої світової війни.

Хорватські футболісти Оґнєн Вукоєвич (ліворуч) і Домаґой Вида

​Футбольна гра в сепаратизм

Великого резонансу на Закарпатті набула звістка про політичний футбол із сепаратистським ухилом. У червні у Лондоні на самопроголошеному чемпіонаті світу «невизнаних держав» взяла участь команда «Карпатолйо» («Закарпаття»), яка складалася з вихідців із Закарпаття, що грають у футбольних першостях Угорщини. Абсолютна більшість цих угорців давно виїхали з України і лише кілька мають українське громадянство (окрім угорського). Тобто, до нинішнього Закарпаття вони вже ніякого стосунку не мають.

Однак це не завадило їм у 2015 році сформувати команду, яку гордо назвали «Закарпаттям», і представляти її на різних турнірах «невизнаних країн». Політичний підтекст такого футболу очевидний. Досить сказати, що у цих змаганнях беруть участь збірні Південної Осетія, Абхазії, представників від угруповань «ДНР» і «ЛНР».

Без сумніву, що тут не обійшлося без участі Будапешта. Адже на цих турнірах угорців представляють аж три команди, названі іменами територій у сусідніх країнах, населених помітною мірою угорцями за національністю – це «Карпатолйо» (Kárpátalja – буквально це, власне, «Прикарпаття», як бачать регіон із боку Угорщини – звідти це «перед Карпатами», а не «за» ними, як із погляду решти України), «Фелвідейк» (Felvidék – «Верхня земля», назва значної частини Словаччини в угорській традиції) та «Секельський край» (Székelyföld – це територія в Румунії). Без підтримки Угорщини ці команди навряд чи би виступили. Адже всі футболісти «Карпатолйо» – громадяни Угорщини і учасники угорських першостей. Тільки наївний не зможе побачити тут чіткого політичного підтексту. Навіть футбол Будапешт використовує для критики Тріанонського договору 1920 року, за яким колишня Угорщина позбулася значних територій, захоплених нею раніше.

Команда «Карпатлйо» на турнірах представлена символікою Закарпатської області, а це вже пряме посягання на українську територію. До того ж, угорців на Закарпатті усього 12%, і представляти вони можуть хіба що вузьку прикордонну смугу у двадцять кілометрів, а не цілий край.

Футбольна провокація вдалася: про чемпіонат «сепаратистів» заговорили. Відреагували навіть міністр закордонних справ України Павло Клімкін та міністр молоді і спорту Ігор Жданов. Якщо торік звістку про участь «Карпатолйо» у європейському турнірі українська влада пропустила повз вуха, то цього разу СБУ оголосила офіційні застереження двом гравцям-громадянам України та ініціювала перед Федерацією футболу України розгляд питання про позбавлення їх спортивних ліцензій.

Організаторам та членам команди із числа громадян Угорщини заборонено в’їзд до України. Щоправда, нічого не повідомлено про заходи щодо куратора «Карпатолйо» – депутата Берегівської районної ради від Демократичної спілки угорців України Тиберія Феєша. Цікаво було б дізнатися про фінансування команди, зібраної в Угорщині. Адже це чималі кошти, враховуючи тривалі поїздки по Європі. Бо ж навіть за гру на обласній першості закарпатські футболісти хочуть отримувати порядний гонорар.

Подейкують, що наступний світовий чемпіонат Конфедерації незалежних футбольних асоціацій, створеної лише в 2013 році, планують провести на окупованій частині Донеччини. Гібридна війна проти України продовжується. Навіть на футбольних полях.

Радіо Свобода

Олександр Гаврош, Закарпаття онлайн.Блоги13 липня 2018р.

Теги: футбол, сепаратизм

.

Интересные места

Мини-отели Львова

Мини-отели Львова

Мини-отели Львова Львов очень красивый город, и тысячи туристов, со всех уголков страны, каждый год приезжают, чтобы посмотреть его достопримечательности. Поэтому возникает вопрос, где поселиться и как при этом сэкономить? Есть несколько вариантов недорогих мини-отелей.

Преимущества использования хостела во ЛЬвове

Преимущества использования хостела во ЛЬвове

Преимущества использования хостела Представьте себе просторный номер дорогого отеля, в котором предоставляются все требуемые условия для комфортного проживания, а именно отдельная ванная комната, санузел, телевизор, интернет и многое другое, что важно для современного человека. Но вот не смотря на...

Отдых дикарями в Карпатах

Отдых дикарями в Карпатах

Отдых дикарями в Карпатах В Карпатах имеется множество отличных мест, куда можно приехать дикарём с палаткой и приготовленным маршрутом. Эти места богаты живописной природой, горными массивами и живописными видами. Чтобы соединиться с природой, многие любят отдыхать, путешествуя с палаткой. Турист...

Топ лучших парков Львова

Топ лучших парков Львова

Лучшие парки Львова Львов известен не только старинным архитектурным ансамблем и уютными заведениями, здесь также очень много разнообразных превосходных парков, которые стали зелеными островками на фоне не менее чарующих городских пейзажей. Эти парки по красоте и древности совсем не хуже потрясающи...

Походы в лес, советы и рекомендации

Походы в лес, советы и рекомендации

Поход в лес - правильно организовываем отдых Наступает пора отпусков, весеннего настроения и загородного отдыха. Ведь так прекрасно всей семьёй съездить на отдых в лес, пожарить шашлыков или просто подышать чистым лесным воздухом. Несомненно, такой отдых принесёт большую пользу! Чистый воздух сниме...

Посуточная аренда квартир в городе Львове

Посуточная аренда квартир в городе Львове

Посуточная аренда квартир в городе Львове Посуточные квартиры пользуются большой популярностью по всему миру, в том числе и во Львове. Ведь это более экономичная альтернатива проживания отелям и гостиницам.

Пороховая башня в городе Львове, описание, фото

Пороховая башня в городе Львове, описание, фото

Пороховая башня в городе Львове — сердце старого города Пороховая башня по праву считается одним из центральных мест в старой части города Львова. Это выдающийся памятник оборонного зодчества, впитавший в себя мотивы эпохи Ренессанса.

Чертова скала - природная достопримечательность Львова

Чертова скала - природная достопримечательность Львова

Чертова скала - природная достопримечательность Львова Чертовы скалы или, как их еще называют, скалы — это пещерно-скальный памятник, расположен в окрестностях украинского города Львова, а если быть точными, близ села Лисиничи. Уникальные особенности памятника Самое интересное, что столь красив...

События